آموزش فن خنک کننده لپتاپ

فن خنک کننده (کول پد)

شما جزء کدام دسته از افراد هستید ؟ کسانی که برای کارهای لحظه ای و  بیشتر به دلیل داشتن کامپیوتر در سفر ، لپ تاپ را انتخاب می کنند یا افرادی که برای کارهای گرافیکی و بازیهای حرفه ای همانند یک کامپیوتر خانگی از لپ تاپ خود کار می کشند ؟ اگر چزء دسته دوم هستید حتما به فکر یک سیستم cooling برای لپ تاپ خود باشید . چون در اثر عبور جریان از قطعات الکترونیکی گرما تولید می شود حال اگر ما هم به افزایش این گرما بر فرض مثال با قرار دادن لپ تاپ خود روی فرش کمک کنیم خودتان حدس بزنید چه اتفاقی می افتد .

 

اساس کار خنک کننده ها ، القای هوا توسط یک فن به داخل لپ تاپ ضمن ایجاد فاصله بین لپ تاپ و محل استقرار آن که بیشتر اوقات زمین و میز کار است ، می باشد .

 

 

 

خنک کننده های لپ تاپ

 

خنک کننده های متنوعی در بازار وجود دارد که بنا به دلایل و سلایق مختلف قاعدتا دارای ویژگی های مختلفی هم هستند . اما اینکه چه خنک کننده ای مناسب کار شماست ، مستلزم در نظر گرفتن و بررسی این ۶ عامل مهم می باشد :

 

۱ – قیمت :

 

این عامل حذف نشدنی است و در واقع عاملی مشترک در خرید تمامی نیازهای شماست . بعضی اوقات یک رنگ بندی یا طراحی خاص که به نحوی ایجاد نیاز است ، بر قیمت کالای شما می افزاید . گاهی جنس ارزان هم به اندازه جنس گران کار شما را راه می اندازد . شاید خیلی از مواقع بتوان مثل معروف ” هیچ گرانی بی حکمت نیست ” را نادیده گرفت ( حداقل در بازار امروز ) .

 

قیمت خنک کننده ها در بازار دنیا چیزی بین ۳ دلار تا ۲۰ دلار است و در ایران هم با چیزی حدود ۷۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ تومان می توان یک خنک کننده معقول خرید .

 

۲ – ماندگاری و دوام :

 

این عامل بستگی به جنس فن بکار رفته و کلا مواد تشکیل دهنده خنک دهنده دارد . معمولا فن هایی که جنس مناسبی ندارند بعد از گذشت یکی دو ماه کارایی خود را از دست می دهند و باد مناسبی تولید نخواهند کرد . اصولا در نگاه اول می توان فهمید سیستم خنک کننده ای که قصد خریدش را دارید چند مرده حلاج است .

 

۳ – سکوت :

 

آزار دهنده ترین چیز هنگام استفاده از لپ تاپ یا کامپیوتر ، سر و صدای بی امان فن می باشد . تمرکز ناشی از سکوت است و اکثر کارهای کامپیوتری نیاز به تمرکز دارد پس حواستان در این زمینه جمع باشد . فنی نخرید که از دست زمین و زمان ناله کند .

 

۴ – قابلیت حمل / اندازه :

 

مسلما نمی توان در این زمینه ویژگی قابلیت حمل را نادیده گرفت چون این وسیله برای یک گجت قابل حمل به نام لپ تاپ طراحی شده . از آنجا که خیلی از این سیستم های خنک سازی از پورت USB برای تامین انرژی خود استفاده می کنند پس همواره باید کنار لپ تاپ شما باشد پس خنک کننده کوچک و سبک و البته تا حد امکان تاشو را انتخاب کنید .

 

۵ – قدرت خنک سازی :

 

اصلی ترین عامل همین قدرت خنک کردن لپ تاپ است چون هدفی غیر از این کار در میان نیست . اینکه خنک کننده از چه جنسی است ، آهن ، پلاستیک یا آلومینیوم ؟ اینکه کجای لپ تاپ قرار می گیرد ؟ اینکه آیا اجازه عبور هوا بین لپ تاپ و خنک کننده را می دهد‌ ؟ همه و همه سوالهاییست که موقع خرید باید به آن توجه داشت .

 

۶ – طراحی :

 

این عامل را می توان از دو دید مختلف بررسی کرد . یکی سلیقه ای یکی کاربردی . بعضی از شرکت های تولیدی در این زمینه به زیبایی آن بیشتر اهمیت داده اند تا در لحظه ، مشتری را جذب نمایند و بعضی به اینکه طراحی نادرست باعث بروز عوارض برای لپ تاپ و همچنین  استفاده کننده آن نشود ، به طور مهندسی شده طراحی می کنند . در زمینه طراحی دو عامل نقش مهمی دارند . زاویه نصب خنک کننده و مواد سازنده آن . هر کدام از این دو عامل به درستی رعایت نشود خنک کننده معیارهای صحیح را از دست می دهد .

 

coolpad

 

تدابیری که در لپ تاپ ها جهت هدایت گرمای متساعد از قطعات به بیرون اندیشیده شده، در مواقعی که لپ تاپ تحت فشار است کافی نمی باشد و همین موجب افزایش دما و کاهش عمر لپ تاپ است. لذا مواقعی مثل کار های گرافیکی و بازی و درگیری زیاد پردازنده حتما با فن خنک کننده به کمک لپ تاپ بروید.

 

coolpadbarghjoda

 

استفاده ی مدام از پورت USB برای مصرف کننده هایی مثل کول پد و شارژ مدام وسایلی مثل موبایل و پلیر و پاور بانک و ... این پورت را خراب می کند.

همانطور که می دانید لپ تاپ برای تهیه ی برق 5ولتی مربوط به پورت USB منابع زیادی را صرف می کند. از اداپتور لپ تاپ تا آی سی های مربوط به تبدیل و تطبیق و تثبیت کننده ی برق بگیرید تا قطعات ظریف مربوط به هر پورت USB .
در صورت استفاده از پورت های USB  برای دستگاه هایی مثل کول پد که مصرف برقی دارند ، در واقع تمامی این قطعات ظریف را تحت فشار قرار می دهیم.
این در شرایطی است که با مبلغی بسیار ناچیز می توان آداپتور USB تهیه نمود و برای چنین استفاده های مداومی، از آن آداپتور استفاده نمود.
برق USB برای تامین تغذیه ی قطعاتی که به صورت مقطعی استفاده می شوند در نظر گرفته شده است. نه شارژ کردن موبایل و تغذیه ی کول پد و ...

 

primi sui motori con e-max

پرسش پاسخ آموزشی لپتاپپرسش پاسخ آموزشی لپتاپ

قطعات لپتاپ همدانقطعات لپتاپ همدان

خدمات لپتاپخدمات لپتاپ

لپتاپ سالملپتاپ سالم

مــــكاتــكمــــكاتــك

خانهخانه

Google Maps JavaScript API v3 Example: Map Ads Unit

7e3635652477c2de5a94e903ddb6e90f

 
تماس ها:

08138274276

ساعات كاري:
صبح ها از 9:30 الي 13:00
عصر ها از  16:30 الي 20:30
به استثناء روزهاي تعطيل

درباره مكاتك

اين مركز با سال ها تجربه و كسب افتخارات بسيار و گذراندن دوره هاي تخصصي در زمينه ي تعمير لپ‌تاپ، تنها تعميرگاه فوق تخصصي لپ‌تاپ در استان همدان مي‌باشد.
بهره گيري از متخصصان كامپيوتر،نرم افزار، آي تي، برق، الكترونيك و فناوري اطلاعات، اطمينان ما را در ارائه ي سرويس ها و تعميرات افزوده است و همين امر موجب رشد روز افزون اين مركز در اين زمينه ي تخصصي گرديده است.

مطالعه بيشتر...

افتخارات

مكاتك افتخار اين را دارد كه متخصصاني با سال ها تجربه در زمينه ي الكترونيك و دوره ديده در زمينه هاي تعميرات تخصصي لپ‌تاپ در تهران و خارج از كشور را داراست.
اين ارتباط علمي سبب شده است كه عيب يابي ها و تعميرات به روز و با جديد ترين متد ها انجام گيرد.
در زير به عناوين دوره ها و آموزش هاي تخصصي و فوق تخصصي اي كه متخصصان مكاتك گذرانده‌اند اشاره مي‌گردد :
 مطالعه بيشتر...