آموزش افزايش سرعت لپتاپ

افزايش سرعت

شايد تا به حال از خودتان پرسيده باشيد، آيا ممکن است سرعت يک لپ‌تاپ قديمي را افزايش داد؟ جواب ما به اين پرسش مثبت است. بله شما مي‌توانيد با انجام کارهايي که برايتان شرح مي‌دهيم، سرعت لپ‌تاپ قديمي‌تان را بالا ببريد. البته اين فرآيند در مورد رايانه‌هاي دسکتاپ نيز صدق مي‌کند و مراحل کار کاملا مشابه است. پس بياييد با هم مراحل کار را قدم به قدم دنبال کنيم تا بتوانيم به لپ‌تاپ‌هاي قديمي که گاهي اوقات کاملا بلا استفاده مانده و کنار گذاشته شده‌اند، حياتي دوباره بخشيده و آنها را بار ديگر قابل استفاده کنيم. البته به ياد داشته باشيد که در اين مورد نمي‌شود انتظار معجزه داشت و اثر بخشي راه‌حل‌هاي ما با توجه به سن وسال و ميزان سلامت سخت‌افزار لپ‌تاپ مي‌تواند متفاوت باشد.

 

نظافت

گرد و خاک و اجسام ريز خارجي مي‌توانند به درون لپ‌تاپ راه يابند. تجمع ذرات گرد و خاک در قسمت‌هاي داخلي لپ‌تاپ مي‌تواند به گرم شدن بيش از حد سيستم منجر شود. بدنه و صفحه‌کليد لپ‌تاپ را در حين استفاده و هنگام جمع‌کردن روي ميز يا داخل کيف لپ‌تاپ تميز نگه داريد. اگر دستگاه شما بيش از حد داغ مي‌کند، در اولين مرحله درپوش پشتي دستگاه را با پيچ گوشتي مخصوص باز کرده با استفاده از فشار باد از سمت داخل رو به روزنه‌ها، منافذ هواي لپ‌تاپ را باز کنيد. قسمت‌هاي غير الکتريکي را مي‌توانيد با استفاده از برس‌هاي مخصوص تميز کنيد. البته اگر از تجربه کافي برخورداريد، مي‌توانيد قسمت‌هاي مختلف داخلي سيستم از جمله فن، سيستم خنک‌کننده CPU و چيپ ست لپ‌تاپ را جدا کرده و کاملا تميز کنيد. تميزي و درست کار‌کردن اين قسمت مي‌تواند موجب خنک نگهداشتن سيستم و جلوگيري از خاموش و restart شدن خودکار دستگاه و در نتيجه طول عمر قطعات مختلف لپ‌تاپ شود.

 

خنک نگهداشتن

همه رايانه‌‌ها نياز دارند تا هواي خنک در درونشان جريان داشته باشد. يک رايانه تميز و خنک خيلي بهتر کار مي‌کند. هرگز لپ‌تاپ را در حالت روشن روي سطوح نرم فرش، مبل و رختخواب نگذاريد. براي خنک نگهداشتن لپ‌تاپ بهتر است يک پايه يا ميز خنک کننده تهيه کنيد. اين لوازم جانبي سودمند هواي خنک را با فشار در زير لپ‌تاپ به جريان مي‌اندازند. به اين ترتيب قسمت زير و اطراف خنک نگهداشته شده و قسمتي از هواي خنک که از روزنه‌هاي هواکش زير و کناره‌هاي دستگاه به بخش‌هاي داخلي مي‌رسد، با فشار از روي خنک‌کننده‌هاي (heatsink) پردازنده، چيپ ست گرافيکي و قطعات مادربورد و بوردهاي الکترونيکي جانبي آن عبور کرده و موجب سرمايش آنها مي‌شود.

 

نصب يک سيستم‌عامل تازه

نصب تميز يک سيستم‌عامل (OS) تازه بخصوص windows، مي‌تواند بهبود عظيمي را در کارکرد لپ‌تاپ به وجود بياورد. ويروس‌ها، بد‌افزارها (malware) و ساير نرم‌افزارهاي خطرناک و مضر باعث مي‌شوند سيستم شما بسختي کار کند. پس مراقب باشيد رايانه شما به يکي از اين ويروس‌ها و بدافزارها مبتلا نشود، زيرا در غير اين‌صورت بسختي مي‌توانيد از شرشان خلاص شويد. حتي پس از انجام مراحل ويروس‌يابي و زدودن بدافزارها، سيستم‌عامل بخوبي اول کار نخواهد کرد. حتما پس از نصب ويندوز و گرداننده‌هاي نرم‌افزاري (driver) اولين کاري که بايد بکنيد نصب يک آنتي‌ويروس (antivirus) مناسب و قوي است. فايل‌هاي قديمي و همچنين ورودي‌هاي رجيستري (registry entries) مي‌توانند روي هم انباشته شده و شرايط کار را براي سيستم‌عامل دشوارتر سازند. در اين حالت نصب تازه ويندوز مي‌تواند واقعا کارساز باشد. اگر هنوز از ويندوز ويستا (Windows Vista) استفاده مي‌کنيد، حتما آن را به ويندوز ۷ يا ۸ ارتقا دهيد، چرا که اين کار کارايي سيستم شما را بهبود مي‌بخشد.

 

ديفرگ‌ کردن ديسک سخت

عمل يکپارچه‌سازي (Difragmentation) ديسک سخت (HDD) موجب مي‌شود فضاي ذخيره در حالتي خوب باقي بماند. داده‌ها (Data) تمايل دارند به صورتي خوشه وار روي سطح ديسک سخت شما پخش شوند، که دسترسي داده را براي ديسک سخت مشکل مي‌سازد. با ديفرگمنت‌کردن اطلاعات روي سکتورهاي پشت سرهم از هارد ذخيره‌ شده باعث مي‌شود سرعت دستيابي به اطلاعات افزايش چشمگيري داشته باشد.

 

استفاده از ابزارهاي نرم‌افزاري افزايش سرعت

انبوهي از ابزارهاي نرم‌افزاري سودمند (utilities) در بازار موجود است که همگي ادعا مي‌کنند مي‌توانند سرعت رايانه شما را بالا ببرند. اين‌گونه نرم‌افزارها بيشتر تميزکننده رجيستري (reg cleaner) و مديريت وظايف (task manager) هستند. اما هرگز با باور ادعاهاي برنامه‌نويسان و توسعه‌دهندگان آنها خود را گول نزنيد. برنامه‌اي را انتخاب کنيد که امکان تغيير و اصلاح برنامه‌هاي آغازين (startup programs) را نيز به شما بدهد. حتما مي‌دانيد که بسياري از برنامه‌ها هنگام روشن شدن به صورت خودکار همراه با بالا آمدن (boot) ويندوز شروع به کار مي‌کنند. اين امر زمان بوت سيستم را طولاني‌تر مي‌سازد. برنامه‌هاي غيرضروري، قابل حذف هستند که در نتيجه، وقت گرانبهاي شما براي بوت شدن رايانه هدر نمي‌رود. (شما اين کار را با فرمان CMD و تايپ MSConfig و فشردن دکمه Enter يا در ويندوز از مسير: Start-» Run-» type “msconfig” -» startup مي‌توانيد انجام دهيد.)

 

ديسک سخت سيستم خود را تميز نگه داريد

تنها برنامه‌هاي ضروري را که دائم مورد استفاده شما هستند نصب کنيد. پس هرگز انبوهي از برنامه‌هاي نرم‌افزاري کاربردي (app) را که هرگز استفاده‌شان نمي‌کنيد بيهوده روي سيستم خود نگهداري نکنيد. اين کار باعث گسسته شدن ذخيره اطلاعات روي ديسک سخت شده و سرعت دستيابي به اطلاعات را کاهش مي‌دهد. همچنين باعث مي‌شود اطلاعات اضافي زيادي روي رجيستري ويندوز نوشته شود.

 

روي دسکتاپ خود از انيميشن استفاده نکنيد

انيميشن‌ها (themes) روي صفحه دسکتاپ زيبا به نظر مي‌آيند، اما سرعت رايانه شما را کاهش مي‌دهند. اگر از ويندوز XP استفاده مي‌کنيد، از theme حالت قديمي بدون عکس پس زمينه استفاده کنيد. داشتن آيکون‌هاي کمتر روي دسکتاپ نيز به حفظ سرعت سيستم کمک مي‌کند.

 

حافظه رم بيشتري تهيه کنيد

ارتقاي حافظه RAM لپ‌تاپ به يک يا دو گيگابايت بالاتر در بالابردن سرعت سيستم کاملا مؤثر است و شما بلافاصله مي‌توانيد تغييرات حاصله از آن را حس کنيد.

نصب يک پردازنده جديد

اگر پردازنده (CPU) روي مادربورد لپ‌تاپ شما به صورت لحيم‌کاري شده نباشد و سوکت آن از قابليت انطباق با پردازنده جديد برخوردار باشد، نصب پردازنده جديد مي‌تواند بسيارموثر باشد. اما حتما به مقدار گرماي ايجاد شده پردازنده توجه داشته باشيد که مي‌تواند براي سرعت لپ‌تاپ و طول عمر آن نقشي مخرب ايفا کند. به علت ايجاد گرماي زياد، ارتقاي رايانه از طريق دستکاري تنظيمات (overclocking) نيز هرگز توصيه نمي‌شود.

 

استفاده از ديسک‌هاي سخت جامد

با اين‌که ديسک‌هاي سخت جامد (SSD) بسيار گران قيمت هستند، اما به کار بردن آنها ايده‌ مناسبي براي بالا بردن سرعت لپ‌تاپ است. توجه داشته باشيد که لپ‌تاپ شما هارد درايو‌هاي SATA را پشتيباني کند؛ زيرا نصب ديسک‌هاي SSD تنها از طريق کابل ساتا امکان‌پذير است.

primi sui motori con e-max

پرسش پاسخ آموزشی لپتاپپرسش پاسخ آموزشی لپتاپ

قطعات لپتاپ همدانقطعات لپتاپ همدان

خدمات لپتاپخدمات لپتاپ

لپتاپ سالملپتاپ سالم

مــــكاتــكمــــكاتــك

خانهخانه

Google Maps JavaScript API v3 Example: Map Ads Unit

7e3635652477c2de5a94e903ddb6e90f

 
تماس ها:

08138274276

ساعات كاري:
صبح ها از 9:30 الي 13:00
عصر ها از  16:30 الي 20:30
به استثناء روزهاي تعطيل

درباره مكاتك

اين مركز با سال ها تجربه و كسب افتخارات بسيار و گذراندن دوره هاي تخصصي در زمينه ي تعمير لپ‌تاپ، تنها تعميرگاه فوق تخصصي لپ‌تاپ در استان همدان مي‌باشد.
بهره گيري از متخصصان كامپيوتر،نرم افزار، آي تي، برق، الكترونيك و فناوري اطلاعات، اطمينان ما را در ارائه ي سرويس ها و تعميرات افزوده است و همين امر موجب رشد روز افزون اين مركز در اين زمينه ي تخصصي گرديده است.

مطالعه بيشتر...

افتخارات

مكاتك افتخار اين را دارد كه متخصصاني با سال ها تجربه در زمينه ي الكترونيك و دوره ديده در زمينه هاي تعميرات تخصصي لپ‌تاپ در تهران و خارج از كشور را داراست.
اين ارتباط علمي سبب شده است كه عيب يابي ها و تعميرات به روز و با جديد ترين متد ها انجام گيرد.
در زير به عناوين دوره ها و آموزش هاي تخصصي و فوق تخصصي اي كه متخصصان مكاتك گذرانده‌اند اشاره مي‌گردد :
 مطالعه بيشتر...